Expensive ice cubes, what the 1 percent does with their money

I find this utterly hilarious and sad.

These blocks run about $60-100 per unit in bulk, and typically measure 40”x20”x10” (8,000 cubic inches) — enough to yield about 500 2.5” ice cubes. As Gläce charges $325 for a 50-cube box, $3,250 of product could hypothetically be harvested from one $100 ice block — though they don’t specify their exact process.

Personally, I’d think you’re better off buying some Fiji bottled water and making ice cubes out of that. Or you could get some NY tap water which is said to be the best water around and do the same thing!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *